Aydınlatma Laboratuvarı

Warning: Division by zero in /var/www/vhosts/eaeaydinlatma.com/httpdocs/blog/wp-content/plugins/slider-image/slider.php on line 2290

Sosyal Medya da hemen paylaş!

Daha Nitelikli Işık

Aydınlatma teknolojisindeki gelişmeler, ışığın sadece sayılarla ve çokluklarla açıklanamayacağını, bunun yanında görme fizyolojisine etkileri ile bir algının oluşmasına yol açtığını da göstermektedir. Aydınlatma, bu konuda tasarım yapan uzmanların; doğru aydınlatma armatürleriyle çalışmasını gerekli kılmaktadır. EAE Aydınlatma laboratuvarları, üstün nitelikte aydınlatma armatürleri tasarlamanın yolunu açacak şekilde donanımlıdır.

teknik-detaylarEAE Aydınlatma, “Işık Mühendisliği” alanındaki çalışmalarını kendi laboratuvarlarında yaptığı ölçme ve değerlendirmelere dayandırmaktadır. Işık yeğinliği uzaysal dağılımı yani Gonyofotometri ölçümleri 2011 yılında şirket bünyesinde yapılmaya başlamıştır. Gonyofotometri cihazı; aydınlatma armatürü tasarım sürecinde ışık dağılım eğrilerini çıkarmakta, toplam lümen ve kamaşma değerlerini ölçmekte ISOLUX – ISOCANDELA diyagramlarını vermektedir. Bu testler EN (CIE) ve IESNA standartlarına göre yapılmaktadır. 2 metre çapındaki Ulbricht Küresi; aydınlatma armatürlerine ait spektral yani tayfsal ölçümler başta olmak üzere, CCT (benzer renk sıcaklığı), CRI (renksel geri-verim indisi), dalga boyu, renk oranları ve chromacity yani türsellik ölçümleri ile ışık kaynaklarının lümen değeri ölçüm çalışmalarını yapma imkanı vermektedir.

Daha Güvenli Işık

Yapılar, elektrik enerjisini ışığa dönüştüren sistemlerle aydınlatılmakta ve bu da beraberinde çeşitli güvenlik kriterleri getirmektedir. EAE Aydınlatma bu güvenlik testlerini; daha başarılı ürün ve daha yüksek seviyede müşteri memnuniyeti sağlamak amaçlı olarak 2007 yılında kurduğu EAE Aydınlatma laboratuvarında gerçekleştirmektedir. Öncelikli hedefleri; ürün kalitesinin sürekli yükseltilmesi ve güvenlik gereksinimlerinin tamamıyla karşılanması olan EAE Aydınlatma laboratuvarları güvenlik testlerini EN 60598-1 güvenlik standardına uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

eae-laboratuvar-aydinlatma-teknolojisiEAE Aydınlatma laboratuvarı; 2007 yılında merkezi Hollanda’da bulunan KEMA’da (2009 yılında DEKRA tarafından satın alınmıştır), aydınlatma armatürlerine ilişkin güvenlik standardı EN 60598 için akredite olmuş yani resmi olarak tanınmıştır. Günümüzde aydınlatma armatürlerine ait, SMT yani daha sonradan denetlenmiş üretici testleri dahil olmak üzere tüm testler EAE Aydınlatma laboratuvarı tarafından yapılmakta ve belgelendirme DEKRA tarafından gerçekleştirilmektedir. Laboratuvar ekibi üyeleri ayrıca KEMA (DEKRA) tarafından sertifikalandırılmıştır.

eaeaydinlatma-laboratuvarDaha güvenli aydınlatma çözümlerine ulaşmak, armatürlerin farklı konularda testlere tabi tutulmasıyla mümkün olabilmektedir. Avrupa Normları EN 60598-1, EN 60598-2 altında toplanan bu testler ile EAE Aydınlatma armatürleri; sıcaklık artışı, nemli ortam, toprak sürekliliği, kaçak akım, tork, askı takımları emniyeti, fiziksel darbe, elektrik şoklarına dayanım, yalıtım aralıkları ve korozyon testleri başta olmak üzere 20’nin üzerinde farklı konuda testten geçmektedir. LED teknolojisiyle beraber gelişme gösteren elektronik sürücülerin güvenlik testleri, driver güvenlik standardı EN 61347-2-13 kapsamında ve DEKRA’nın gözetiminde EAE Aydınlatma laboratuvarlarında yapılmaktadır. CE-LVD alçak gerilim direktiflerine ait yapılan bütün testler, Avrupa sertifikasyonu için direkt altyapı oluşturmaktadır.

applestore googleplay

eae_aydinlatma_logo
Admin
Editör at

Yazılar ve eleştiriler için bize ulaşabilirsiniz.
aydinlatma@eae.com.tr