Ofis Aydınlatması Konusunda Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktaları

Sosyal Medya da hemen paylaş!

ofis aydinlatma

Ofis aydınlatması, çalışma hayatının en önemli konularından birisi olarak gözler önüne gelmekte. İş yerinde verimliliği arttırmak ve iyi bir çalışma ortamı oluşturmak konusunda işveren ve çalışanlar daima en iyiyi aramaya devam etmekteler. Bu yazımızda sağlıklı bir ofis aydınlatması için dikkat edilmesi gerekenler ve iyi bir ofis aydınlatması için önerilerimizi sizlere aktaracağız.

Ofis Aydınlatmasının Önemi

Ofislerdeki aydınlatma sistemi, yapılan işin niteliğini doğrudan etkileme gücüne sahip olan oldukça önemli bir konudur. İnsan gözü, nesneleri ve renkleri belirli bir kontrastlık derecesi ve ışık düzeyinde algılamaktadır. Belirlenmiş olan sınırların altına inilmesi ya da üstüne çıkılması gibi durumlarda, görüş kalitesi bozulmaktadır. Bu durum ofis ortamında çalışan bir kimsenin yapmakta olduğu işe yoğunlaşmasını zorlaştırmakta ve verimli bir çalışmanın önüne geçmektedir. Günümüzde işverenler, çalışanların hem işe yoğunlaşmaları, hem de verimlilik düzeylerini arttırmak için aydınlatma sistemleri konusunda profesyonel destek alma yoluna gitmeyi tercih etmektedirler.

Ofis aydınlatması konusuna önem kazandıran bir diğer etken ise iş güvenliğidir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, günümüzde yaşanan bir çok iş kazası ışık miktarının azlığından kaynaklanmaktadır. Oysa ki, ofis aydınlatma sistemlerine gereken özen gösterildiğinde çalışanların görüş ve algı nitelikleri yükselmekte, olası bir iş kazasının önüne geçilebilmektedir.  Aynı zamanda modern ve iyi planlanmış bir ofis aydınlatma sistemi kullanmak gereksiz enerji sarfiyatının önüne geçerek, büyük oranda enerji tasarrufu sağlanmasına aracılık etmektedir.

Gün Işığı Ofis Aydınlatma Sistemlerinin Merkezindedir

Ofis aydınlatma alanında gün ışığının genellikle tasarruf amacı ile dikkate alındığı bilinmektedir. Bilinenin aksine gün ışığı bir ofis aydınlatma sisteminin merkezinde yer almaktadır. Kullanmakta olduğunuz binanın mimari yapısı ve düzeni her ne olursa olsun, gün ışığının en verimli ve en ucuz aydınlatma sistemi olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu bağlamda günümüzde kullanılan aydınlatma sistemlerinin, gün ışığının yetersiz olduğu durumlarda kullanılan yapay sistemler olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür.

Başarılı Bir Ofis Aydınlatmasında Alan Büyüklüğü Önemlidir

Başarılı bir ofis aydınlatması için dikkat edilmesi gereken noktaların başında alanın büyüklüğü gelmektedir. Örneğin; ofisinizin bir bölümünde yüksek, diğer bölümünde düşük bir aydınlatma kullanırsanız, fotometrik açıdan sağlıksız bir çalışma ortamı oluşturacağınız aşikardır. Bu yüzden kullanacak olduğunuz aydınlatma miktarlarının alanın büyüklüğüne göre dengeli bir şekilde dağılmasına özen gösterilmelidir.

Alan büyüklüğü konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise, yüzeylerde oluşan lümen değerleridir. Lümen terimini kısaca açıklamak gerekirse, belirli bir yüzeyde yansıyan veya emilen ışık miktarına verilen genel isimdir. Bu değer, alanın büyüklüğü, alanda ki objelerin rengi ve konumlandırılma şekline göre değişken olabileceğinden; ölçümlendirmelerde uzman kişi ya da kurumlardan profesyonel baz da destek almanız en sağlıklı çözüm olacaktır.

Ofis aydınlatma sistemleri konusunda dikkat edilmesi gereken konuları ele aldığımız ilk yazımızda ofis aydınlatması konusunda gün ışığı ve alan büyüklüğünün önemine değindik.  Yazımızın ikinci bölümünde ise özel ışıklandırma, ışığın gözle temas şekli ve aydınlatma sistemlerinin ofis estetiği üzerine etkilerine değineceğiz.

EAE Aydınlatma olarak sunmakta olduğumuz yeni nesil ofis aydınlatma çözümleri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.eaeaydinlatma.com/tr/ofis-aydinlatma-armaturleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir