Türkmenistan Demiryolları Cephe Aydınlatma Projeleri

Warning: Division by zero in /var/www/vhosts/eaeaydinlatma.com/httpdocs/blog/wp-content/plugins/slider-image/slider.php on line 2290

Sosyal Medya da hemen paylaş!

 

 

Başkent Aşkabat’ta devlet dairelerine ait yükseklikleri 70 ile 80 metre olan binalar bulunmaktadır. Türkmenistan’daki demiryolları, awtoyolları ve otoyolları bakanlıkları diğer devlet binaları ile aynı yerdedir. Her üç binada 76 metrelik yüksekliğe sahiptir ve devletin değişmez ve güçlü konumunu simgelemektedirler. Türkmenistan’da devlet binalarında artık standart hale gelmiş olan zeminden cepheye doğru yapılan aydınlatma tarzı bu binalarda da değişmeden uygulandı. Ancak, konvansiyonel aydınlatma yerine enerji verimliliği yüksek LED ışık kaynaklı armatürler kullanıldı. Arçabil yolu üzerindeki diğer devlet binalarında olduğu gibi cephe üzerinde yoğun bir aydınlık seviyesi bulunmaktadır. Aşkabat’ta gece binaların hangi düzeyde aydınlatılacağına dair sistematik bir çalışma yapılmamaktadır. Kabul edilen görüş yan yana dizili benzer binaların yakın değerlerde aydınlatılmış olması yönündedir. Daha önce yapılmış olan devlet binaları üzerindeki luminance değerleri ölçüldü. Cephe üzerinde 6 ile 12 cd/m2 arasında değerler ölçüldü. Bu değerler baz alınarak yeni yapılan binaların cephelerinde oluşturulacak değerler bulunmuş oldu.

3

Bina projesinin 3 boyutlu modelleri kullanılarak sanal armatür verileri ile aydınlatma analizleri yapıldı. EAE Prolit 210 W 15 derece ve 30 derece IES verileri ile yapılan analizlerde armatürlerin yerleşimleri ve açıları belirlendi. Ancak, yerinde denemeler yapılmadan son karar verilmedi. 10 adet EAE prolit 210 W ile yapılan denemelerde armatürlerin son yerleşimlerine karar verildi. Awtoyolları Bakanlığı binasında 28 adet, Otoyolları Bakanlığı binasında 24 adet ve Demiryolları Bakanlığı binasında 34 adet EAE Prolit 210 W armatür kullanıldı.

2

Üç binanın mimari farklılıkları neticesinde farklı aydınlatma yerleşimleri oluşturuldu. Aşkabat şehir mimarları ve Rönesans inşaat yetkileri tarafından yapılan son değerlendirmeden sonra cephe aydınlatmasında EAE markasının kullanılmasına karar verildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir